Odunpazarı Modern Müze

kengokuma03.jpgEskişehir uzun süredir devam eden marka kent olma yolunda çabaları, mimarlık ortamında olumlu ve olumsuz eleştirilerle çokça tartışılıyor. Kenti yerli ve yabancı turistler için de bir cazibe merkezine dönüştürmek amacıyla kentsel mekan tasarımında başlayan çalışmalar son yıllarda art arda açılan müzelerle devam etti. Kentin eski yerleşim bölgesi Odunpazarı’nda yoğunlaşan müzelere önümüzdeki aylarda Kengo Kuma’nın tasarladığı Odunpazarı Modern Müze de eklenecek.

Polimeks’in bu proje için Kengo Kuma’yı tercih etmesi müzenin amaçlarıyla örtüşüyor. Henüz proje tamamlanmadan ulusal ve uluslararası birçok mecrada yer ettiği ve ses getirdiği söylenebilir. Eskişehir’in eski kent merkezi olan Odunpazarı adını geçmişte odun ticaretinin burada gerçekleşmesinden alıyor. Kengo Kuma and Associates’in internet sitesinde projeye dair yaptığı açıklamaya göre bölgenin geçmişine referansla yapıda ahşap malzeme kullanılmış. 1  Çevredeki yapılardan biçimsel olarak kurduğu güçlü tutarsızlık yapıyı amacına uygun bir şekilde ön plana çıkartıyor. Böylece yapı çevresine arka plan muamelesi yaparak tekil bir mimari obje-sanat eseri olarak yükseliyor ve modern müze olmanın ön koşulunu sağlamış oluyor(!). Elbette yapıyı sadece bu perspektiften bakarak değerlendirmek indirgeyici olur. Örneğin yapının yakın çevresinde caddeye paralel müze kompleksi ve butik otel hava fotoğrafından doğal dokunun bir parçası olarak görünse de yakın zamanda güncel malzemelerle mevcut ihtiyaçlara göre üretilmiş kopya eski yapılardır. Dolayısıyla burada çevreyle kurulan ilişkinin benzerlik veya farklılık üzerinden tartışılmasının birini iyi diğerini kötü yapamayacağı anlaşılıyor.

Henüz açılmadığı için gündelik hayatta nasıl kullanıldığına dair bir değerlendirme yapmak mümkün değil, ancak yapının batısında bulunan yapılarla arasında kamusal kullanıma bırakılan boşluk, müzeye farklı kotlardan girişler almak için kullanılmış ve cadde kotundan Odunpazarı bölgesine açılan bir sokak niteliğinde olması bakımından oldukça değerli duruyor. Yapının doğusunda kalan nitelikli yapılara ise iyi davrandığını söylemek mümkün değil. Bu noktada yapılar neredeyse birbirlerine dokunacak şekilde yakınlaşmış durumda.

1, https://kkaa.co.jp/works/architecture/the-odunpazari-modern-art-museum/

asfsdjpg

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: