Vietnam Veterans Memorial – Maya Lin

1981’de bir-Asyalı-üstelik-bir-kadın-hem-de-bir-öğrenci-  olan Maya Lin tarafından tasarlanan ve binlerce başvurunun geldiği bir yarışmayla seçilen Vietnam Şehitleri Anıtı, tasarım ve komisyon sürecinden malzeme ve detay ölçeğine, kentte yerleştiği noktaya kadar her aşamada bizle konuşan, -daha doğru bir ifadeyle- bize bazı şeyler fısıldayan bir yapı.

Washington DC gibi kendini sembollerle ifade eden bir başkentin en sembolik noktasında, Beyaz Saray, Lincoln, Jefferson ve Washington Anıtları ile Capitol’un bulunduğu National Mall içerisinde yer alan bu yapı, sanki özenle işlenmiş bu sembolik ilişkiler ağıyla dalga geçiyor ve bunu o kadar sessizce yapıyor ki kimse ondan bir başkaldırı ummuyor. Vietnam Şehitleri Anıtı, bir yara gibi. Yukarıdan bakıldığında fark edilmeyecek kadar belirsiz ve küçük, üzerinde durulmayacak bir iz. İçinde dolaşırken, üzerine dokunurken ise ıstırap veren bir yara. Ardında yüzbinlerce şehiti ve yakınlarını bırakan bir savaşın sonrasında hissedilebilecek tüm hisleri yansıtıyor. Utancı ve onursuzluğu siyah ve yansıtıcı granitiyle insanların yüzüne vuran, savaşta hayatını kaybeden tüm insanların isimlerini bu karanlığa tek tek kazıyarak saygıyla anan, tek hamleyle yerleştiği toprakta bir V oluşturarak barışa olan inancını simgeleyen, oracıkta söylenecek bir söz kalmamış gibi soğukkanlı duran bir savaş anıtı bu; etrafındaki ihtişamlı anıtlardan biraz farklı.

Savaşın ardında bıraktığı bir his daha var, onu da yerle kurduğu ilişkiyle havadan, yani hiçbir zaman günlük akış içinde algılanamayacak bir düzlemde yansıtıyor:  Anıtın bir kolu Beyaz Saray’ı, diğer kolu ise Capitol’ü işaret ediyor, sanki bu yaranın sorumlularını soran olursa diye sessizce doğrultulan iki parmak gibi.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: