Maya Lin’e mektup

Boundaries by Maya Lin 2000.jpg

Sevgili Maya Lin,

Daha önce farkında olmasanız da bu sizinle kurduğum ilk iletişim değil. Bir süredir, tek yönlü de olsa devam eden bir diyalogu devam ettiriyoruz. Bu, sizin bahsettiğiniz türden bir diyalog: işlerinizi okuyan her kişiyle tek tek kurduğunuz, işinizin ne kadar kamusal olduğuna veya kaç kişiye ulaştığına bağlı olmadan. Sizle ve çalışmalarınızla tanıştığım 2. sınıftan beri ile birlikte Boundaries’in mimarlık eğitimim boyunca Pasiflora görevini üstlendiğini söylemeliyim. Çok çabuk değersizleştirilmeye yatkın olan birçok değeri üstü örtüldükçe inatla hatırlatan, bir seçim yapmak zorunda olmadığımızı, seçeneklerin çelişkileriyle beraber var olduğunda birbirlerini daha güçlendirdiklerini gösteren bu kitabın sayfalarında birden çok kez dinginlik ve ilham buldum. Kimsenin onayına ihtiyaç duymayan üretim diliniz, en az pratiğiniz kadar vurucu bir şekilde yansımış bu kitabın sayfalarına da. 

Adını üzerinde bulunduğunuzu hissettiğiniz zıtlıklardan ve aralarındaki sınırlardan alan Boundaries, sanki o sınırlara o kadar yakınlaşıyor; onları o kadar genleştiriyor, genişletiyor ve armonikleştiriyor ki, kendisi sınırları yok eder hale dönüşüyor. Subjektifliğinizi nedenselleştirmeden ortaya koyuyor oluşunuz; kırılganlığınızın hiçbir koruyucu filtreye başvurmadan sergilenişi, onu yıkılamayacak kadar güçlü hale getiriyor. 

Bu mektup vesilesiyle kitabınızı tekrar detaylı bir şekilde karıştırıp hafızamı tazeleme imkanı bulacağım için büyük bir heyecan hissediyorum. Mimarlıkla tanıştığım ilk yıllarda kafamdaki birçok çıkmazı aydınlatan, alternatif cevapların bir arada var olabileceğini ve sırf ana akım değil diye daha değersiz olarak atfedilmeyeceklerini gösteren bu kitabınız, bakalım mimarlık hakkında şimdi çok daha karışmış olan bana ne gibi açılımlar sunacak…

Sevgiler,

İrem Korkmaz

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: