Eleştirel Pratik: Estudio Teddy Cruz + Forman

 

cri_000000237686(Fotoğraf: MoMA)

Estudio Teddy Cruz + Forman San Diego California ve Tijuana arasında uzun süren kentsel araştırmalara dayalı bir tasarım yaklaşımı geliştiren bir ofis. Ofisin ürettiği işler o coğrafyanın doğası nedeniyle politiktir. San Diego ve Tijuana arasında her gün gidip gelen insanların kentleri nasıl dönüştürdüğü üzerine çalışan ekip bu sınır geriliminin kentte nasıl karşılık bulduğunu araştırıyor.

Onlara göre iki ülke arasındaki bu fiziksel sınır keyfidir ancak iki ülkenin her alanında bu sınırın fiziksel, sosyal ve psikolojik olarak sürekli üretildiğini bilmek önemlidir. Politik olarak bir suç alanı olarak görülen bu sınırın yaratıcılıkla bağdaştırmayı amaçladıklarını belirtiyorlar. Burada politik bir tavır almanın ötesinde, ortaya konulan üretim süreci mimarlık disiplini içinde de eleştirel bir tavır barındırıyor. Sınırın yaratıcılıkla buluşturularak ortadan kaldırılması fikri ile başlayan tasarım sürecine her iki ülkeden gönüllü kuruluşların destekleri ile finanse ediliyor. Bu da yeni bir mimar – iş veren ilişkisini yeniden kuruyor. San Diego’da kullanım süresini tamamladığı düşünülerek elden çıkarılan yapı elemanlarının (kapılar, pencereler, vs.) Tijuana’da yeni yapıların inşasında kullanılmasını ikinci el kentleşme (second hand urbanization) olarak tanımlayan Cruz  işlerinde de ikinci el elemanları öneriyor.

Cruz, en bilinen işlerinden Casa Familiar’da bir parselin içerisine kilise, pazar, büyük aileler için ve yalnız anneler için konutlar gibi farklı işlevleri bir arada toplamayı amaçlıyor böylece politik düzlemden gelen sınırları ortadan kaldırmak fikrini mimarlık alanının içine aktarıyor.

 

kaynakça:

https://archinect.com/features/article/93919/with-teddy-cruz-on-power-and-powerlessnesshttps://www.citylab.com/equity/2017/01/the-urban-laboratory-on-the-san-diego-tijuana-border-teddy-cruz-fonna-forman/512222/http://estudioteddycruz.com/

Görsel: https://www.moma.org/collection/works/113261

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: