Eskiz ile eleştirmek – Eco-Bouleyard

1.jpeg

Bir yapını ya da varlığın algısı kişisel bir deneyimdir. Her ne kadar ürün tasarımcı tarafından tasarlansa da tasarımcının algısı, fikretme ve tasarlama süreci ürün üzerinde farklı boyutlar yaratır. Kişisel bir deneyimle tasarlanan ürün, yine kişisel bir deneyimle algılanır. Ve bu algı eskiz olarak vücuda gelir / gelebilir. Bu resmetmekten çok oradaki yaşantının, atmosferin vs. yeniden bir ifade biçimidir.

 

Ayrıca her algının biricik olması gibi her eskizde biriciktir. Bu aslında zamanın ve deneyimleyenin kişisel özelliklerinin değişkenliğinin eskize ne kadar farklı boyutlarda yaklaşılabileceğini gösteriyor.

 

Bu eskizde de daha çok bir perspektif ve yaşamasal deneyim betimlenmeye çalışılmaktadır. Bu, yapının nasıl yaşadığını, nasıl var olduğunu gösteriyor ve sürecin nasıl işlediğini ve algılandığını yansıtmaya çalışıyor. Ayrıca verilen teknik detaylar ve diyagramlarla yapının nasıl inşa edildiği fikri yansıtılmaya çalışılmıştır. Yani eskizde hem tekniğin hem de atmosferin yansıtıldığı iki eskiz tekniği de mevcuttur.

Ümmü Gülsüm ŞENAY

Eskiz: Gamze KILIÇ / Eco – Bouleyard

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: