Başka Ölçekte Yürümek

haritalama 2 son.jpg

Başka Ölçekte Yürümek

Zincirlikuyu-Gayrettepe-Mecidiyeköy rotası insanı içinden geçerken küçücük hissettiren bir ölçeksizliğe sahiptir. Burası büyük binaların alınan güvenlik önlemleri nedeniyle kaldırımda yürüyen yayaya kendini zan altında hissettirir. Bir zürafa ya da dinazor değilseniz, yürüme eylemi esnasında etrafınızda hep bir şeyleri eksik, ucundan bucağından yakalarsınız. Bu rotayı hakkıyla deneyimlemek ve bunu hayatta kalarak yapabilmek için yürürken önce karşıya, sonra hafifçe yukarıya, sonra tekrar karşıya bakmanız gerekmektedir. Ancak o zaman sonsuzluğa uzanan panaromik bir gökdelenler silsilesine – o da gözünüz yukarıları görebilecek kadar iyiyse – hakim olabilirsiniz. Bir anda göz hizanızda kalan yeşiller içinde ufak bir park görüp duraksar, herhalde yanlışlıkla konmuş olduğu kanısına varıp usulca yolunuza devam edersiniz. Eğer biraz şanslıysanız görüş alanınıza arka planda kalan başka avmler, rezidanslar bile girebilir (!) Asla korkmazsınız çünkü gitmesenizde, görmesenizde, daima size pusulalık edecek ince, uzun, kamusal bir alan orada bir yerlerde vardır. Bu rota, Zincirlikuyu’da Zorlu AVM ile başlayıp Gayrettepe de Astoria ile devam eden ve Trump Towers ve Quasar İstanbul’a selam verip Mecidiyeköyde Cevahir AVM ile son bulan geniş bir AVM tipolojisine sahiptir. Burası, giriş-çıkışları kontrollü, görülebilir ve işitilebilirliği sınırlara bürünmüş bir kamusal alanlar zinciridir. Gerçekten kamusal alanlar mıdır bunlar, tartışılır.
Kamusal Alan Yunus Emre’nin şiirlerinde rastladığımız  “kamu âlem” deyiminde olduğu gibi, herkese, genele açık olan anlamına gelmektektedir (Gürallar,2009). Erişilebilir olma durumu kamusallığın en önemli noktalarındandır (Andrew ve Smith,1998). AVM’lerde bu herkese açık ve erişilebilir olma durumunun denetim altında, belirli saatler içerisinde ve kontrollü olması onun kamusallığına dair soru işaretleri barındırır. Diğer yüksek yapılar, Deniz Bank, HSBC, Fibabank, Vakıf Bank, Finans Bank, Citibank Maya Akar Center, TAT Towers gibi genelini bankaların oluşturduğu iş yerleridir. Mecidiyeköy Viyadük boyunca üst katlarında daha küçük iş yerleri bulunan ve alt katları ticari mekan olarak işlev gören dört beş katlı binalar bulunur. Buradan Mecidiyeköy meydanına kadar olan yürüyüşünüzde insan kalabalığının içinde müthiş bir kaybolmuşluk hissi yaşarsınız. Metropol hayatının hızı, İstanbul’un tüm kalabalığı sanki burada bu kaldırımda yürümektedir Bu durum Cevahir AVM’ye kadar bu şekilde devam eder. Eğer bu yol üzerinden bir noktaya varmanız gerekiyorsa aklınızda devamlı başka bir yol daha olup olmadığı sorusu dönüp durur. Bir yandan da öylesine biri olduğunuzu düşünerek yürürsünüz onca insan içinde.

Referanslar

Light, Andrew ve Jonathan M. Smith, Ed. 1998, “Introduction: Geography, Philosophy and Public Space”, Philosophy and Geography II: The Production of Public Space, Rownman-Littlefield Publishers, Oxford, s.3

Gürallar,Neşe. (2009) “Kamu-Kamusal Alan- Kamu Yapıları- Kamusal Mekan: Modernite Öncesi ve Sonrası için bir Terminoloji Tartışması”, sayı 350.

Nur Bostancı

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: