Rota – Mumhane caddesi

mumhane

Karaköy sahil aksına paralel uzanan Mumhane caddesi kuzeydoğuda Kılıç Ali Paşa Hamamı’na çıkarken, güneybatıda ikiye ayrılarak, sahile ve Karaköy meydanına uzanır. Caddenin tarihi limana yakınlığı dolayısıyla gelenekselleşmiş ticaret işlevine, son birkaç on yılda kafe, galeri, otel gibi kullanımlarla turizm fonksiyonu da eklemlenmiştir.

Mumhane caddesinin tarihsel derinliğinin içerisinde birçok farklı mimari dokuyla karşılaşmak mümkündür. Osmanlı döneminden, erken Cumhuriyet dönemine ve oradan günümüze uzanan geniş bir tarihsel süreçte inşa edilmiş yapılar teker teker ele alındğında; mimari üslup, ölçek ve mekânsal tercihler bağlamında; oldukça değişken özelliklere sahiptir. Caddede bulunan yapıların bu açık değişkenliği, caddenin mekânsal kimliğine karakterini veren özelliklerden biri halini almıştır.

Öte yandan, Mumhane caddesi barındırdığı geniş yelpazeli mimari değişkenliğin yanısıra yüzyıllardır değişmeyen mekânsal özelliklere de sahiptir. Bu özelliklerin en önemlilerinden biri caddenin 1580 yılında tamamlanan Kılıç Ali Paşa külliyesine açılıyor olmasıdır. Bu külliye yaklaşık 450 yıllık geçmişiyle bölgenin en önemli artefaktlarından biridir ve bölgedeki toplumsal hafızanın önemli  bir parçası; kentsel dokunun yüzyıllardır değişmeyen sabit bir noktasıdır.

Az kıvrımlı, çizgisel bir karakteri olan Mumhane caddesinde güneybatı yönünden kuzeydoğu istikametine yürürken alınan röper noktası, yüzyıllardır Kılıç Ali Paşa Külliyesi’dir. Bu rotada sokağın hemen her noktasından görülebilen bu büyük kütleli anıt, yakınlaştıkça kütlesini hissettirmekte, sokağın üzerinde mekânsal bir hakimiyet kurmakta ve caddeye özgün bir karakter katmaktadır.

Kutsan Özoral

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: