Taşkışla’da Bir Yer

Bir mekanı mekan yapan en önemli şeylerden biri ara mekanlardır. Kaliteli bir ara mekanda insanlar sosyalleşir, yeni eylemler keşfeder, böylece o yapıyı kullanan insanlar arasında diyalog güçlenir. Ancak doğru tasarlanmamış, kimliksiz ara mekanlardan insanlar sadece geçip giderler. Böyle mekanlar insan ilişkilerine olumlu katkılarda bulunamadıkları gibi ana mekanları da birbirine bağlayamazlar.

 
Ancak Taşkışla’da bu durum gayet olumlu bir şekilde kullanıcısına yansımaktadır. Martin Heidegger’e göre ” Yapı yapmanın tabiatı, mesken tutmayı mümkün kılmaktır … Mesken tutmaya muktedir olduğumuzda, ancak o zaman yapı yapabiliriz.”. Bu cümleden yola çıkarsak Taşkışla’daki mekan her ne kadar insan ölçeğine göre büyük olsa da; boyutları yüksek, geniş ve uzun olmasına rağmen beklenilenin aksine özellikle öğrenciler tarafından çok işlevsel kullanılmakta. Kimi zaman sergi alanı, kimi zaman sohbet etme, çay içme alanı, kimi zaman da yetişmeyen projeleri yetiştirme alanı.

Bir yanından aldığı doğal ışıkla da hoş bir aydınlanma elde eden mekanda pencerelerin kenarına oturup sohbet etme ve iç avluyla görsel iletişim kurma imkanı sunuluyor. İstenildiği zaman iç avluya da geçiş sağlayan mekan, öylece geçip gidilecek, hızlı adımlarla adımlanacak bir yer olmaktan öte, tanımlı karakteristik ve hoş anıların paylaşıldığı bir yer. Norberg-Schulz’a göre “mimarlığın görevi anlamlı yerler yaratmak”tır. Anlamlı yer ancak insanların içinde kendini tanımlayabildiği var edebildiği yerdir. Taşkışla’daki bu mekan hem diğer ana mekanlar arsında hem de kullanıcılar arasında tanımladığı ilişkiler bütünüyle bir karakter tariflemekte ve bir kimlik kazandırmaktadır.

Ümmü Gülsüm ŞENAY

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: