Rem Koolhaas’a Mektup

Sevgili Rem Koolhaas,

 
Öncelikle bu mektubu size yazmamın sebebini açıklamam gerekirse; şunu söylemek isterim ki benim mimarlık hayatımın yanı sıra düşünce dünyamda da çok etkili bir isme sahip olmanızdır. Hem kuramsal alanda, hem uygulamada sergilemiş olduğunuz çarpıcı tavır birçok kişi tarafından hem hayranlık hem şaşkınlık uyandırıyor. Çoğunlukla birbirinden bağımsız hatta çelişkili değerlendirilen bu tavır iki ayrı duruşun ürünleri olarak düşünülse de ben tavrınızın tutarlı olduğunu düşünüyorum. Şöyle ki bir mimardan çok bir provakatör gibi davranıyor, fikrediyor ve düşünüyor; insanları provoke etmek hatta, irite etmek için çabalayan tavrınız diğer pek çok mimarın aksine adeta kentle hoş muhabbet olmak yerine kavga ediyor.

 
Ben sizi, pek çok çalışmanızın konusu olan kenti ete kemiğe bürünmüş bir insan gibi karşınıza alıp konuştuğunuzu hatta kavga ettiğinizi hayal ediyorum. Bunu yaptığınız pek çok çalışmadan ve illustrasyonlardan (Empire State ve Chrysler Binaları illustrasyonu – Vriesendorp) okumak mümkün. Kentin ve yapıların bu şekilde kişileştirilmesi, onu sadece bir girdi olarak değerlendirmekten öte onunla empati kurmayı, çatışmayı, onu anlamayı hatta bazen onu kızdırmayı, nasihat etmeyi veya teselli etmeyi doğuruyor diye düşünüyorum.

 
Kenti anlamak mı? Kenti kabul etmek mi? Hangisi bağlamsal? Kabul etmek yerine anlamak beraberinde tehditkar yapılar doğuruyor. Yanlış olanı kabul edip devam etmek yerine ”yıkmak” belki en ideali. ‘İlişkiler ağını’ yıkmak, ürkütmek, tehdit etmek ve bundan yeni ilişkiler doğurmak ve yeni fırsatlar yaratmak, bir soru inşaa etmek ve cevap beklemek. Bu ikircikli mi? Hayır. Peki ya kenti duymayan tasarımcıların ürettiği yapılar, bunlar ikircikli mi? Kenti duymadan kente birşey yapmak kulağa oldukça kötü geliyor.

 
Kenti duymak, anlamak ve cevap vermek sağlıklı bir di-yaloğun sonucu…

Ümmü Gülsüm ŞENAY

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: