Taşkışla’nın Yer Olma Hali

İnsanın en temel “var olmak” halinin, “yerleşmek-mesken tutmak” ile gerçekleştirilebileceğini savunan Heidegger’e göre, mekânın bir “yer”e dönüşmesi zamanla bir kültürün ona kök salmasıyla mümkün olabilir. Bu yaklaşımda dünya üzerinde var olmak mesken tutmak-yer’leşmek ile eşleştirilir. Norberg Schulz Genius Loci’de “Yer mekanın sahip olduğu enerjidir” şeklinde söz ediyor. Yer – Mekan ilişkisi ile ortaya çıkan enerjinin tutunduğu mekanlar için “Ev” tanımından söz ediyorsak Taşkışla’yı da bu bağlamda bir ev olarak değerlendirmek mümkündür.

Henri Lefebvre, mekânı, toplumsal süreçlerin hem bir ürünü hem de bir ön koşulu olarak tanımlar. Mekân üretiminin, o mekânda gerçekleşen toplumsal ilişkilerin de üretimine karşılık geldiği göz önüne alındığında, mekânı üretme pratiği, dolaylı olarak toplumsal ilişkileri ve gündelik hayatı da biçimlendirmek anlamına gelmektedir. Taşkışla’nın akademik bağlamdaki rolü, kendi gündelik hayatının dağınık gerçekliğinde, formel eğitim kodlarının da çerçevesini sorgulayarak ürettiği durumlardan ve paylaşım platformu yaratmasından olumlanan ilişkiler ağını barındırması bakımından Schulz’unve Lefebvre’nin tanımına uygun bir karşılıktır.

Var olmak ile yer’leşmek, üretmek ve enerjinin dönüşümü, Taşkışla’yı kullanıcıları için tanımlı kılar. Yaratma – üretme mekanı olarak Taşkışla’yı, mimarlık eğitiminin ve bu eğitimin içinde barındırdığı kültürün kök salma yöntemi olarak tasvir ettiğimizde ortaya çıkan imgeler, ve hikayeler Taşkışla’nın kendine ait ayırt edici atmosferini tarif eder ve Taşkışla’yı “Yer” yapar.

Heidegger, M. 1951. “Building, Dwelling, Thinking” ‘den aktaran Roysi Ojalvo, skopbülten, Modernitenin İki Yüzü Arasında Mimarlık: “Mesken Tutmak” tan Göçebeliğe.

Schulz, N. 1976. “Genius Loci – Towards a Phenomenology of Architecture”.

Lefebvre, H. 1970. “Kentsel Devrim”, Sel Yayıncılık, İstanbul. 2013.

Reklamlar

About elif gökçen tepekaya

architect | graduate student | research asistant | dreamer

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: