Daidalos Kronoloji

blog için.jpg

Daidalos, yayın hayatına 1981 yılının Eylül ayında Berlin’de bir mimarlık, sanat ve kültür dergisi olarak başladı.  Adını Yunan mitolojisinin zanaatkar ve sanatçı figürü ‘Daidalos’ tan alan dergi için bu ismin seçilmesinde, kendini, mimarlık, sanat ve kültür alanlarının çokça kesişen yapısı üzerinde konumlandırması ve bu kesişmeler üzerinden yeni düşünce alanları yaratmaya çalışmasının rolü muhtemel.

1988’e kadar Bauwelt dergisinin editörlüğünü yapmış olan sanat tarihçisi Ulrich Conrads Daidalos’un kurucu editörü. Dergi, yayın hayatının çok büyük bir bölümünde gerek içerik, gerekse kapak ve sayfa tasarımı bakımından çok büyük bir istikrar gösteriyor. Son on sayı içerisinde, derginin tasarımı açısından iki kırılma gerçekleşiyor. Bunun yanısıra derginin 71. sayısından 2000 yılında yayın hayatının bitimine kadar, uluslararası bir editöryel ekip 1992 yılından beri şef editör olan Gerrit Confurus ile beraber derginin içeriğini belirliyor.

Daidalos belirgin, sofistike ve mistik kapak tasarımı ve mimariyi ele alışındaki kavramsal yönüyle, uluslararası mimarlık yayıncılığında bir kült olarak yerini almış durumda.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: