Temsil/[Dış ile Algının Süperpozisyonu]

tumblr_lves9oYSHq1r2i9sk

Temsil bir üretim ise temsilin eleştirisine de üretimin üretimi denilebilir. Eleştirel yeniden üretim kişinin temsilin içine girip neyi nasıl gördüğüne bağlı olarak değişir ki aynı temsil defalarca yeniden üretildiğinde bile her defasında dönüşerek farklı sonuçlar ortaya çıkarır. Corbusier kendi ürettiği yapıların üstünden yıllar geçse bile farklı araçlarla yeniden üretir temsilini: Yapılarının [1.temsil] fotoğrafları [2.temsil] üzerinde oynamalar yaparak [3.temsil] mekandaki algısına göre bozar fotoğrafları; bazen de kopya kağıdı ile yeniden çizer [4.temsil] bunları.

Temsilin çeşitli araçlar kullanılarak defalarca yeniden temsili sonsuz bir üretime vesile olurken bu süreç hala ilk temsilin eleştirisi sayılabilir mi? Yoksa herbir yeniden üretim ile ilk anlatımından bir şeyler kaybederek gittikçe yeni bir şeye mi dönüşür?

Cezanne resim yapmayı şöyle tanımlamıştır: ”Dünyanın yaşamından bir an geçer! O anı gerçekliğiyle yakalayıp resme geçirmek, bunu yaparken her şeyi unutmak! O anı yaşamak, duyarlı bir levha olmak… zamanımızdan önce olan her şeyi unutarak gördüklerimizin imgesini yansıtmak…”

Gerçekten de zamanımızdan önce [hafızamızda] olan her şeyi unutarak bir temsil üretmek mümkün müdür; yoksa onu tekrar nasıl ürettiğimiz onu algılama [görme] biçimimize dolayısıyla hafızamıza mı bağlıdır? Belki de temsil; Dziga Vertov’un Kameralı Adam filmindeki makineden bakmadan önce merceğin üzerine yansıyan suret ile merceğin ardındaki ‘dış’ın süperpozisyonudur.

 

Buse Özçelik

 

Referanslar

Beatriz Colomina, Mahremiyet ve Kamusallık

Diziga Vertov, Man with a Movie Camera

John Berger, Görme Biçimleri

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: