Kurgu Bağlamında Mimar & Eleştiri Üzerine Sorular

Mimarın ve yaptığı mimarlığın eleştirisinin baz aldığı noktaların çeşitliliği, yöneltilen eleştirinin de eleştirilmesine neden olmaktadır. Mimarın ürettiği yapının kritiği, fizikselliği üzerine olan mimar iddiasına mı yoksa kullanıcının yapıyı kullanıp verdiği anlama göre mi oluşturulur? Bu noktada belki de en kilit soru olarak, mimari eleştiri tarif edilebilir mi? Fisher’in de belirttiği gibi üretilme amacı eleştiri olan yapıların -expo pavyonlarının muhtemel hali ya da Blur Building gibi- kritiğinde ters bir döngü mü oluşur? Peki yapı zaten eleştirilmek üzerine bir eleştiri amacı taşıyorsa?

Eleştiriyi yapan kişinin yaklaşımındaki öznelliği, fizikselleşmiş yapıların nesnelliği karşısında nasıl bir ortaklaşmaya tabidir? Değişen ve dönüşen dünya dinamiklerinin, kişi üzerindeki farklılaşma etkisi eleştiriyi de farklılaştırıyorsa, aynı fiziksel üretim üzerine olan farklılaşmış bu kritik nasıl değerlendirilebilir?

Wigglesworth, yazısında mimarın kullanıcıyla empati yapabilmesi üzerinden kendini eleştirmesi noktasında, zihinsel engelliler okuluna yaptığı ek yapıyı değerlendiriyor. Bu çocuklar için en uygun ortamı belirli donelerle oluşturabilmeye çabalamışsa da sonucunda düşündüğü gibi olmadığını görüyor. Bu noktada, zihinsel engelliler okulu gibi spesifik ve nadir programlar haricinde, mimarın kullanıcı empatisi yapma imkanı olduğu için, ortaya çıkan tasarımların “çalıştığını” öngörebiliyorsak; empatisi mümkün olmayan bu tarz programlardaki yaklaşım nasıl olmalıdır? Mimarlık bu nadirlikler için, temel konforları sağlamak dışında işe yaramıyor mu? Karşıt bir görüş olarak, mimarın tasarım sürecinde kullanıcıyı mı esas alması gerekir?

Uğur Sarışen

Fischer, Ole W. , Atmospheres – Architectural Spaces between Critical Reading and Immersive Presence

Wigglesworth, Sarah, Critical Practice

 

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: