MEKAN-YER-HAFIZA

Mimarlık yaparken hiç de parçası olmadığımız bir takım yerlerle uğraşıyoruz. O yerin sahip olduklarını anlamak, ne istediğini keşfetmek, mekanını ve zamanını organize etmek… Kurgularız, tanımlarız, çizeriz, maketini yaparız… Herşeyin yeri kafamızda bellidir. Tanımlarız. Oysa gündelik yaşantımızda herşey üst üste gelir: kokular, sesler, görüntüler, renkler, nesneler, hisler… Mekan bir fotoğraftaki, rendırdaki dondurulmuş andan daha fazlasıdır, daha katmanlıdır, süreklidir. Auge’nin tanımıyla yok-yerler kalıcılık üzerine değil geçicilik üzerine kurulu, hafızanın olmadığı mekanlardır. İç sesin unutulduğu, hep dış sese göre hareket edilen yerler. Dünyadaki varlığımızı deneyimlemek yerine 1/200 ölçek kendimizi izlediğimiz bir gözlemci olduğumuz yerler. Hayatın 1/1’liğinden uzak, tamamen dışında…

Peki biz mimarlar/tasarlayanlar doğadan bağımsız olarak bölümlenmiş ve kurgulanmış zamanın ve ruhundan arındırılmış mekanın içinde bugün gerçekliği nasıl görüyoruz ve nasıl tasarlıyoruz? Hayatlarımızdaki yeni parçalarla neyle ve nasıl ilişkiler kuracağız?

Hafızamız, algımızda ve zihnimizde üretilen çağrışımlarla oluşuyor. Hem değiştirerek hatırladığımız hemde hatırlayarak değiştirdiğimiz hafızamız hepimizin tepkisini değiştiren şey. Mekanı da değiştiren biricikleştiren şey hafızası. Hafıza toplumsal bir inşaat, kendiliğinden varolan birşey değil İşte değişimin bizi krize sürüklediği mekanlarda bu toplumsal hafızanın-anıların olduğu ‘yer’ler. Geçici, steril mekanlar yapınca krizler daha başlamadan çözülmüş mü oluyor? Mekanı deneyim ve etkileşim yeri olarak görmeden ,mekanı orada olunan ve ‘yer’leşilebilir ve kullanılabilir bir hale getirmeden , mekanı deneyimlemeden, durmadan nasıl algılanan yada kavranan bir yer haline getireceğiz en önemlisi nasıl var olabileceğiz?

Kaynaklar

Auge, Marc, “Non-places”

Pallasmaa, Juhani, “The Eyes of The Skin-Architecture and Senses”

 

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: