Işık/Ben bakmazken de orada olacak mısın?

isik_160225 copy

(25.02 quiz)

İnsan, mekanı başlıca görme duyusu marifetiyle algılar. Ancak görmek tabii ki de mekanı algılamak için yeterli olamaz. Diğer duyuların sezdikleri ve zihnin oluşturduğu her imge, mimari mekanın ışık altında gözler önünde belirmesi kadar önemlidir. Algı evreni görmenin ötesinde çok daha geniş bir alanı kapsar.

Le Corbusier Bir Mimarlığa Doğru’da yüzey meselesini açıklarken “Mimarlık ışık altında bir araya getirilen kütlelerin ustalıklı, doğru ve görkemli oyunudur…” der ve cümlesini mimari nesnenin yüzeyi üzerindeki “asalak” elemanlardan kurtulması gerektiğini ekleyerek tamamlar. Cümle, Le Corbusier’in kendi söyleminin içindeki yalnızca fonksiyonellik vurgusu düşünüldüğünde bile eksiktir. Ancak Le Corbusier’in bu indirgemeci cümlesinde mimari mekanı kütle-ışıksal bir oyundan ibaret tanımlamasıyla paralellik gösteren bir başka yaklaşımı da mimari mekanı kurgularken onu kapalı bir evren gibi görmesinde; bağlamına ise yalnızca yapıya hizmet eden bir manzara veya yapıyı taşıyan bir altlık olarak bakmasında da görülebilir. Kaldı ki kent tasarımlarında bile kenti neredeyse bir bina olarak ele almaktadır; çünkü ona göre bina da aslında bir makinadır ve başlıca –hatta yegane- varlık nedeni işliyor olması gerekliliğidir.

Işık gibi yalnızca görüldüğü, bakıldığı takdirde manalı olabilecek özelliklerinin ötesinde mimari mekan gözün görebileceğinin ötesinde ve algılayabileceklerinin dışında günlük pratiklerin ve tarihsel-toplumsal olguların tam ortasında sayısız anlamı her an giyinir ve soyunur.

Mustafa Şahin

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: