Knowledge of form, Form of knowledge

Okumalar mekân tanımlamaları yapmaktadır. Mimarlığın mekân üzerindeki etkisi ve önemi her makalede farklı vurgulanmıştır. Göze çarpan ise, okumalarda mimarlığın felsefi bakış açılarının vurgulamalarıdır, mimarlık ve felsefe kavramlarını bir üçüncü boyuta taşımalarıdır.

İki yazar da mekân üzerinde edilen (reel) yapı tecrübesi ile ilgili farklı ayrımlıklardan bahsetmiştirler. Grosz makalesinde mimarlığı mekânsal alanı manipüle eden sanatı ve bilimi olarak tarif eder. Bu manipülasyon zaman ile oluşur. Zamanı ise farklı şekillerde tarif eder.

Eğer bu doğru ise su soru akıllara gelmektedir: Mekân zamanla mı gelişmektedir yoksa zamandan mı türemiştir?

Yansımayı (virtual) çizimler ve beyinde ki hazırlıklar olarak tarif ederken ve yoruma açık bırakırken, yapının inşasını gerçeklik olarak belirtir. Bir yapının yansıması ile gerçeklik arasında sürekli ve vazgeçilmez bir bağ vardır. Yansımanın gelişiminde özgürlük yer alır ama gerçekliğin kurallara vardır.

Tschumi ideal ve gerçekçi mekân arasındaki paradoksa değinmiştir. İdeal mekânı akıl ile bağdaştırırken, gerçekçi mekânın edinen tecrübeden geçtiğini açıklar. Dolaysıyla Tschumi mimarlığı buluş ve mekânsal formun deneyimi arasında bir çatışma olarak görüyor.  Dahası, bu bölünme ortaya çıkan iki eşit sorunlu sonuçlara yol açıyor. Birincisi, mimarlık kavramının yeniden formüle edilme ihtiyacı ve ardından mimarlık için temel bir unsur olan ‘mekân’ kavramının açılımında ortaya çıkan bölünme. Yazara göre mekân kavramı ise her zaman eksiklik barındırır içerisinde: ya tecrübenin gerçekliği veya aklın soyutlaşması.

Grosz’un bahsettiği virtual yansımalar ile Tschumi’nin ideal dünyası bir yerde örtüşüyor mu? Tschumi,nin bahsettiği ‘sessizlik’le mi sonuçlanır?

Tülay Zıvalı

Bernard Tschumi, “The Architectural Paradox”
Elizabeth Grosz, “The Future of Space: Toward and Architecture of İnvention”

 

 

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: