beyaz gök ve siyah yer

Siyah beyaz fotoğrafın alışageldik özelliklerinin dışında bir şey var bu fotoğrafta. Siyah beyaz fotoğraflar aslında siyah-beyaz olmaktan çok gridirler. Bu fotoğraf ise iki büyük, net ve pürüzsüz yüzeyden oluşuyor: siyah yeryüzü ve beyaz gökyüzü.

Bu fotoğrafı incelemek kahve falı bakmaya benziyor. Siyahın parçalandığı ve aralardan beyazın kendini gösterebildiği bir ara bölge var. Ve bu ara bölgede hayat gerçekleşmekte. İncecik naif derme çatma çitler göze çarpıyor öncelikle. Sonra ağaç dalları gene incecik dikkati çekiyor. Ve bu çizgilerin arasında önce bir kadın ve çocuk peşi sıra ise bir erkek fark ediliyor.

Tekrar etmek gerekirse, siyahın en yoğun ve beyazın en lekesiz halleri dışında herhangi bir renk ve doku yok. Gökyüzü beyaz ve sınırsız, dolayısıyla yeryüzü de siyah ve sonsuz. Fotoğraftaki kişilerin üzerinde yürüdükleri yol da iki boyuta indirgenmiş, çizgileşmiş. Yani bir doğru halini almış. Tabii olarak, o da sonsuz.Bruno Baudel

Bu fotoğraf mekânsal olarak bir sonsuzluk vaat ediyor olsa da bir kesiti çekip çıkarmış, ona yakınlaşmış. Ara durumlara (renk, doku, boyut farklılaşması) imkân vermeyerek sınırlı bir çerçevede bu sonsuzluğu ikna edici kılmış. Çünkü hiçbir zaman her şeye birden bakamayız.

Her şey hakkında yorum yapmak için artıları ve eksileri sonuna kadar götürmek gerekir. En uç iki noktaya erişince, onları bir araya getirmek yaratıcı ve kapsamlı fikir geliştirme şansı verebilir.

Bir araya gelen iki zıt durumun oluşturduğu yeni durumun içinde kontrast yüzde yüzdür. Olabileceği en yüksek değerdedir.

Üzerine kafa yormaya değecek bir tartışma da buradan doğabilir. Kontrastı, yani tezatlığı en yüksek değere getirmek her zaman ilgi çekici sonuçlara yol açabilir ama gerçekliği bu kadar yalınlaştırarak (bir anlamda onu maskeleyerek) bir hissiyat, ya da fikir imalatında bulunmakta bir miktar samimiyet kaybı yok mudur?

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: