moda sahnesi üzerine

MODA SAHNESİ, Halükar Mimarlık, 2013

Tiyatro yapıları geleneksel olarak mekanların bir kısmını göz önüne çıkarırken bir kısmını ise gizler. Sahne ve fuaye herkesin seyrettiği, erişebildiği mekanlarken, kulis, prova odaları vb. mekanlar karanlık ve erişilemezdir.

Moda Sahnesi, mimari olarak bir “yenileme” projesi olmanın yanı sıra İstanbul’da yeni bir tiyatro kültürünü temsil ediyor. 12 kişiden oluşan tiyatro ekibi, Halükar Mimarlık’ tan oyunların ve performansların mekanın her noktasına sıçramasına izin verecek bir düzenleme talep etmiş.

Büyük sahne, sinema ve atölye olmak üzere 3 ana performans mekanı ile örgütlenen Moda Sahnesi’nde fuaye de oldukça büyük bir alana üstelik de farklı kotlarda yer almaktadır.

Projedeki en kritik müdahale olarak fuaye ve atölyeyi birbirinden ayıran 3×3 m’lik yekpare cam dikkat çekmektedir. İzleyici, izlenen ilişkisinde farklı ihtimallere imkan tanıyan bu cam hem opak hem transparan olarak kullanılabilmektedir.

kaynak :  Halükar Mimarlık

kaynak : Halükar Mimarlık

Serbest oturma elemanları ve yapının büyük kolonları dışında bir düzenlemeye ihtiyaç duyulmayan fuaye izleyicilerin yoğunluk, istek ve kullanım şekillerine göre her defasında tekrar şekillenmeye müsaittir. Bunu sağlamak için kullanılan elemanlar basit olduğu için pratikte de başarılı olacağını düşünmek mümkün. Fuayenin farklı kotlarda örgütlenmiş olması üst kotlar ile alt kotlar arasında da bir görme-görülme ilişkisi kurulmasının ipucu olarak kabul edilebilir.

İç mimari bir proje olmasına karşın sokakla kurduğu ilişki de mekanın karakterini oluştur görme-görülme ilişkisini sorgulayacak şekilde kurgulanmış. Sokak kotundaki karşılama mekanı dışarıdan tamamen izlenebilecek şekilde şeffaf bir cephenin arkasında yer almaktadır.

Mimarizm Dergisi’ne verdikleri bir röportajda(1) tiyatro seyircisinin tiyatroda olduğunu unutmak istediğini gözlemlediklerini dile getiren Halükar Mimarlık ekibi, bir tiyatro sahnesine pek çok farklı olasılığa imkan tanıyan mekan kurgusunu sağlayarak başarılı bir örnek ortaya koyabilmiştir.

Bu projenin hem mimarlık hem de tiyatro adına ilginç olmasının bir sebebi de zaman içinde Moda Sahnesi ekibinin mekanın imkanlarıyla oyunculuğun sınırlarını zorlayabilecek olmaları ve her bir oyunlarında mekanı da yeniden tasarlama ihtimalinin var olmasıdır.

(1) http://www.mimarizm.com/CatKapi/Makale.aspx?id=2593&sid=78

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: