Müze Hafıza/Hatıra Kartı

SCAN0044

Gittiği her yerden ufak hatıralar toplayan, onları kutular içinde biriktiren ve zaman zaman tekrar anımsamak için bu kutuları karıştıranlardanım. Benim gibi müze giriş biletlerini, sergi davetiyelerini, kentin turistik haritalarını birer hafıza kartı gibi toplamaya meraklı biri için eşsiz bir kartpostal…

Ancak Floransa’da Palazzo Vecchio Müzesi’ne giden bir turiste bu kartpostalın hediye edilmesinin nedeni, gördüklerinin yanı sıra göremediklerinin de varlığını haber vermek olsa gerek..

Sadece dışarıdan bakınca görülen cephe, iç yüzeylerdeki süsleme, süsleme önündeki heykel, orada asılı duran tablo ve ihtişamlı avizelerden ibaret değil bu müze. Sergilenen onlarca heykel ve tablo gibi ihtişamlı sanat eseriyle birlikte yapının kendi görkemini sunmak için  hazırlanmış gibi duruyor adeta. Yalnızca kesit, perspektif, görünüş ve detay değil, hepsini katman katman birlikte sunuyor. Bu ifade ve anlatım şekliyle tesadüfen orada bulunmuş bir ziyaretçiye bile birçok şey hissettirebilir. Henüz orada bulunmadan bile bende hissettirdikleriyse; yapıyı ziyaret edene ‘işte sen burada, tam da bu noktalarda bulundun’ demek gibi.. “uzun lafın kısası” ve “kısaca böyle açıklayabiliriz” in görsel sunumu gibi… Ve hatta “yoksa siz bu binayı sadece dışarıdaki ihtişamdan ibaret mi sanmıştınız?” tavrıyla içeri davet eder gibi..

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: