Francois Roche / Spidernetthewood

[R&Sie(n)] Spidernetthewood projesinde ormanın derinliklerinde bir labirent-ev kurguluyor. Ancak bilindik projelerden farklı olarak, projeye zaman faktörünü de katıyor. 1 sene içerisinde ağaçların hangi konumda olacağı hesaplanarak yapılan sistemde, kaybolma ve ormanın derinliklerinde olma duygusu ön plana çıkıyor. Bir örgü sistemiyle örümceğin kendi alanını belirlediği gibi ev de kendi alanını işaretliyor. 1 sene sonrasında ağaçlar örgüyü sarmalıyor ve doğal kamuflaj sağlanıyor. Mekanın iç duvarlar da birer örtü olarak tasarlanıyor. Böylece ağaçlar büyüdükçe dallarıyla örtüleri itekleyerek duvarlara şekil veriyor ve iç mekanla dışarıdaki iklim-ışık ilişkisi kuruluyor. Bu da ormanın derinliklerinde olma hissini kuvvetlendirerek tasarlanmış mekanın tekin olmaması çelişkisini zorlar nitelikte. Mekanların kurulumu da örtü-duvarların yerlerinin kullanıcı tarafından değişebilmesiyle, stüdyonun çoğu projesinde sürdürdüğü ‘sürekli inşaat hali’ destekleniyor. Bildiğimiz mimari üretimin dışında filmler, hareketli fotoğraflar, gelecek projeksiyonu, mekanda üç boyutlu gezinme ve metinlerle destekleniyor. Projenin gelecek senaryosu 23 yıl sonra birilerinin evi bulmasıyla bir anlatıya dönüşüyor:

A report from Bruce Sterling / 2030: 

 

“I knew the place from photos, but not from recent ones.  The sturdy poles were moss-eaten, their guywires festooned with vines, and the  trees on the site had grown huge.  Given that the plastic mesh was integrated into the forest,  the web-house was all parabolic arcs and delirious sagging.  Much-stained by years of fallen foliage, the structure  had the spotty  look of forest camou…” 

Aslında stüdyo da kendi üretimlerinin arkasında duran bir ‘sürekli inşaat hali’nde. Francois Roche’nin (veya bu isimle bildiğimiz kişi mi demeli?) “New-Territories”i araştırmak adına kurduğu tasarım stüdyosu, 1989’dan beri sürekli isim değiştiriyor ve şu anda [R&Sie(n)] olarak biliniyor. Kimlikleri gizli olan tasarımcıların yüzlerinin birleşiminden oluşturulmuş bir avatar projeleri sunuyor. Stüdyonun sürekli isim değiştirmesi kendi hibrid ve değişken mimari karakterini anlatır nitelikte. Çünkü Roche’ye göre mimari kimlik onu belli bir kalıbın içine sokuyor. Ancak kendisi bunu sürekli bozup sorgulamak üzerine bir tutum sergiliyor. Stüdyo, mimarlığın çelişkili hallerini inceleyip bunları üretimleriyle açmaya çalışıyor. “New-Territories’’ araştırması kapsamında mimarlık üretimini sorgularken kendi araştırmalarıyla bu süreci gözlemliyor. 

Stüdyonun çalıştığı üç ana konu var. Research as Speculation yani kurgusal araştırmalarla robotik mimarlık, nörobiyoloji ve biyokimya konularını inceleyerek kendi yarattıkları senaryolarla geleceğin mimarlığını sorguluyor. Fiction as Practice yani – pratik olarak kurguyla daha operasyonel olan mimarlığın tekrar senaryolaştığı durumlar, ortamların araştırması ele alınıyor. Here and Now yani burada ve şimdi üzerine olan çalışmalarda da zaman konusunu, mimarlığın ‘real-time’ oluşturması ve bunun zaman çizgisindeki yerini sorgulayan, piyasanın ve kısıtlayıcıların üzerinden strateji geliştirmeye yönelik çalışmaları bulunuyor. Teknolojik bir takım deneyler, bozmalar, mutasyonlar ile oluşan değişimleri incelerken, bu durumların bağlamla ve kullanıcıyla olan ilişkisi de inceleniyor. Çünkü stüdyonun ürettiği tasarımlar, süreci takip eden birer aygıt gibi çalışıyor. Belki de ekolojik duruşuyla bu tasarımları parazit olarak düşünebiliriz; yani bulunduğu mekana göre hali, tavrı değişen ve sosyal olarak bulunduğu yeri dönüştürücü olan bir parazit. Her ne kadar bulunduğu canlının sistemini bozsa da, ekosistemdeki döngünün sürmesi için gerekli olan…

Image 

____

http://www.new-territories.com

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: