critical twin

Eleştirel bir proje tasarım sürecinden itibaren mi eleştirel olur ya da olması kararlaştırılır yoksa yapının tamamlanmasından sonra ki bir süreçte de, eleştirel olma özelliği eklenebilir mi?

İki kule, kendi bağlamlarında içlerindeki karmaşaya rağmen siluette sakin ve güçlü duran yapılar. Günlük yaşantının içerisinde kentin rutin bir parçası şeklinde dünyaya hizmet sunmaya çabalayan iki yapı.  Ekonominin büyük bir parçası, filmlerde arka fonların tutulanı. İçerisinde çelişkileri barındıran iki yüksek yapı.

Terör saldırısı yapılana kadar dünya ticaret merkezinin ya da ikiz kulelerin popülaritesi bu denli değildi.  Yapılar aynı zamanda 9/11 denildiğinde akla gelir oldu. İki uçağın iki kuleye çarparak, yıkma girişimi ihtimali az olsa bile bunun ne kadar olanaklı olduğu ortaya çıktı.

Eleştirel olma özelliği 9/11 den sonra yoğunlaştı denebilir mi? Yapı yaşadığı süreç ile eleştirel hale gelmiştir. Yapının öncesi ve sonrasının büyük uçurumlar barındırması eleştirel olma yönünden etkilidir. Yapının yıkımının zihinlerde gerçekleştirdiği şok edici etkisi ile eleştireldir. O an orada bulunanların gerçeği yaşaması ancak televizyonlardan izleyenlerin her an karşılaşılan bir Amerikan filmi sahnesi görmeleri arasındaki büyük çatışma ile de eleştirel bir yapı olabilir. Dünyadaki dengeleri bozabilecek güçte bir eleştirellik. Yapı yapmada terörün sorunsallaştırılmasına vurgu yapan bir süreci yaşayan kulelerdir. Anlamlarını yaşadıklarıyla çoğaltmış ve güçlendirmişlerdir. Ticaretin kuleleri, terörün uçakları ile çökmüşlerdir. Yıkıldıktan sonra bulundukları alan değerini kat kat arttırmıştır. Turistik bir cazibe noktası; filmlerin, belgesellerin konusu; …; hala daha İ phone’ larda siluette ikiz kuleleri yerleştiren uygulama olarak şehre eklemlenen bir yapı…. İkiz kuleler, hafızalarda suretini devamlı değiştiren bir yapı grubu olarak eleştirel bir durum.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: