Modern Dönüşebilendir!

Modern, modernizm, modernite kavramları birbirinden ayırt edilebilir mi? Modern nedir, modernist yapı nasıl olmalıdır? Modern gündelik olanla ilişkili olan mıdır?

Modern, her zaman kendi varlığını sürdürebilen, tüm çağlara, günümüz koşullarına dahil olabilen, yeni gelenin üzerine eklenebildiği, kendini devam ettirebildiği, değişime ve dönüşüme açık  bir ortamdır. Fakat moden, modernizm, modenite kavramları kendi içerisine bir dehliz oluşturmaktadır. Tam anlamıyla ayırt edilemeyen genellikle anlam bakımından birbirini karşılayan bu kelimeler, moderni açıklamaya çalışırken bir kaos ortamı oluşturmaktadır.  10. İstanbul Bienali için hazırlanan ‘Tartışma Odası’ filminde Sait Ali Köknar’ ın belirttiği gibi moderni tanımlamaya çalışırken modern ile ilgili diğer kavramlar anlam kaymaları yaratmaktadır.

Modernizm, moderni içselleştirmeye çalışan bir akım, belirli bir dönemi işaret ediyor. Temelde dayandığı fikir, geleneksel olanın artık zamanını doldurduğu ve bu yüzden bunların bir kenara bırakılıp yeni bir kültür icat edilmesi gerektiğidir. Bu tanım evrenseli çağırır fakat modern evrensel olamaz, çünkü modern olan her bir ürün, özel bir durumda özel bir soruna getirilen özel bir çözümdür. Evrensellik bir nevi genellemeyi getireceğinden modernde evrensellikten bahsedilemez.

Modern, çağın içine adapte olabilendir, günümüz koşullarına kendini adapte edebilen bir bina modernist bina olabilir. Modern, tüm zamanlar üzerinden kurulabilmelidir. Filmde Boğaçhan Dündaralp’ ın bahsettiği gibi Modern sürdürülebilir ve evrimleşebilir. Fakat günümüzde modern sayılan kapalılığıyla kendini koruyor, nüfuz edilemez hale geliyor. Dönüşmesi, değişmesi ve evrimleşmesi mümkün değil. Bu açıdan bakacak olursak belki de moderni tekrar sorgulamalıyız.

Zeynep Melike Atay

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: