Radikal Yansıma

 

Architecture Against Architecture

Roemer van Toorn

 

 

Roomer Van Toorn’un sinema ve mimarlık arasındaki benzerlik ya da farklılıklar hakkında konuştuğu ‘eleştiri’ yazısı, yabancılaşma, eşzamanlılık ve yansıma kavramları irdelenerek mimarlıkta eleştirinin nasıl varolabileceği hakkında cevaplar aramıştır. Yazının başında Van Toorn yabancılaşma olmadan felsefenin varolamayacağı belirtilmiştir. Bunun sebeplerini metalaşma düzeni içinde alternatif çözümlerin yaratımının güçleşmesi ile açıklamaktadır. Mevcut koşullar altında bir ‘mimari eleştiri’ sistemi geliştirilebilmesi de belki de mimarlık ile dirsek teması içinde bulunan sinemada aranmalıdır.

 

”Godard’ın amacı şudur: ”Sınırları görmek, yani algılanamazı göstermek . Mahkum ve karısı. Anne ile çocuk. Ama aynı zamanda imajlar ve sesler. Ve saatçinin saat fabrikasındaki üretim zinciri dahilindeki ve kendi kurgu masasındaki hareketleri: Algılanamaz bir sınır onları ayırmaktadır, bu sınır ne biri ne diğeridir, ama her ikisini de paralel olmayan  bir evrime, kimin kimini hangi yazgı için izlediği bilinmeyen bir kaçışa ya da bir akışa sürükler.  ”

 

Altı Defa İki (Godard) Üzerine Üç Soru, Müzakereler

Godard’ı kontra-shot ile ‘imajın’ gizli kısmını gösterdiğini ileri süren Van Toorn ile yukarıda Deleuze’ün Godard okuması birbirleri ile paralellik taşımaktadır. Ayrıca ‘izleyeni bilinmeyen bir kaçışa ya da akışa sürükleyen’ Godard, Breht’in Van Toorn’un belirttiği gibi ‘radikal yansıma’sını mı üretmiştir?

Godard, Tarantino gibi sinemacılara yakın plan yapıldıktan sonra Koolhaas’ın şimdiyi çoğaltarak giriştiği mimarlıkta bazı noktalar bulunmuştur. Koolhaas,Godard’ın bizi başka türlü baktırdığı gibi, bizi başka türlü hareket ettirmektedir. Varolagelen ve gerçekliğe boyun eğmek ya da görmezden gelmek yerine, yan gerçekliğin deneylere girişerek bulunabileceği öne sürülmüştür. Özellikle Andre Bazin’in sinemada anlamı her izleyicinin kendisinin keşfetmesi gerektiğini öne sürmesiyle  sinematografik montajın mimaride canlandırılabileceği kabuluyle bir yapının içinde ya da dışında bulunan kişinin kendi montajı ile kendi mimarisini oluşturması mümkün mü?

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: