BARINAKTAN ÖTE

Zeynep Melike Atay

Evi ev yapan ait hissetme güdüsü müdür? Evi diğer mekanlardan ayrı kılan nedir? Evin diğer mekanlardan daha fazla aidiyet yaratması geçirilen süreyle mi ilişkilidir? Ait olamama yersizleşmeyi mi getirir? Bir mekana ait nasıl olunur?

Çocukluğun ilk sahnesinin, kuşkusuz ilk deneyimlenen, deneyimlenen şeyin ilk fark edilişinin gerçekleştiği mekandır ev. Evi özel kılan bu ilk karşılaşma anıdır.

Barınak; barınılacak, sığınılacak, içinde yaşanılacak yerdir. Evi salt işlevleri bakımından barınak olarak tanımlayabiliriz. Fakat ev her zaman işlevleri karşılamanın ötesine geçmiştir, bu sebeple bir otelden, bir pansiyondan farklıdır. Kişi yerleştiği her mekana kendi düzenini kurma eğilimindedir. Bu düzen kurma eğiliminin en baskın hissedildiği mekan evdir. Birey kendi tercihleri sonucu şekillendiremediği evini, eşyaları aracılığıyla şekillendirmeye çalışır.  Fakat çocukluk döneminde yaşadığı evin bir vakit sonra kendi istediği ev olmadığının farkına varır. Bu ev kendi istekleri doğrultusunda şekillenmemiştir.  Nurdan Gürbilek’ in ‘Memur Çocukları Ev Ödevleri Pazar Öğleden Sonraları’ yazısında belirttiği gibi‘Ne erken çocuklukta olduğu gibi keşfedilecek  bir dıştır artık, ne de dış dünyaya karşı sığınılacak bir iç. Ömür boyu bize eşlik eden mutluluk imgelerimiz olduğu kadar, kurtulmak için hep çaba harcayacağımız korkularımızın, dağıtmak için her yolu denediğimiz iç sıkıntımızın da kaynağı, kaynağı değilse bile ilk sahnesi evdir.’

Bu kavrayış süreçlerinin ilkinde kişi kendi oluşturduğu düzen içerisinde yaşamadığını görür bu vakitden sonra kişiselleştirme başlar. Kişinin doğduğu evden ayrılma aşamasında ise yine kendi kurguladığı evde yaşaması  genellikle mümkün olmayacaktır. Var olanlar içerisinden bir seçim yapmalıdır. Bu nedenledir ki kişi seçtiği yapıyı kendine ev olarak dönüştürür. Dönüştürme işlevi ise ancak yapının elverdiği ölçüde olabilecektir. Çok azının evlerdeki odaları kırma, pencere kapı yerlerini değiştirme imkanı olabilecektir. Bu imkanları olmayanlar ise bu durumu eşyalar üzerinden kurmaya çalışacaktır. Eşyalar ile eve kendinden bir şeyler kattığını düşünecek ait hissetmeye çabalayacaktır. Kendi oluşturduğu düzen içerisinde yaşadığı için, ev hep aranılan, hep özlenen bir mekan haline dönüşmüştür.

Bu eylem bir nevi yerleşme eylemidir. Altında yatan asıl amaç ise ait olabilme duygusudur. İnsanın varoluşundan gelen ve yadsınamayacak olan bu ihtiyaç evi şekillendiren en temel etkendir. Kişinin kendinden parçaları en fazla aktarabileceği mekan evidir ki bu durumdan ötürü ev her zaman bir barınak olmanın çok daha ötesindedir.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: