persona

Moderniteyle birlikte bireyin yer değiştirebilmesi mümkün oldu, böylece birey artık doğduğu yerde hayatını sürdürmek veya ebeveynlerinin mesleğini devralmak  zorunluluğundan kurtulmuş oldu. Yani birey bir anlamda kendi hayatı üzerinde etkin olacak iktidarı kendi seçme şansına da sahip oldu. Bireyin bir anlamda kendi tercihiyle belirlediği iktidar tipi, tüm iktidarlar arasında seçilmiş bir iktidar olarak görülebilir. Artık iktidar denen şey yalnızca devletten ve yasadan veya din adamlarından oluşmuyor, aynı zamanda yanı başımızdaki telefonlardan, altyapı servislerinden, okullardaki ve hastanelerdeki duvarların biçimlenişiyle de oluşuyor. Moleküler bir şekilde hayatımıza sızan iktidarlar söz konusu. Fakat bu yalnızca bireye dayatılan bir iktidar değil, birey de bunu kendisi tekrardan ailesinde, işinde ve evinde yaşantısında oluşturuyor.

İktidarın kişiselleşmeye başlamasıyla birlikte mimarlar da bireyselliklerini ve dolayısıyla kişisel iktidar anlayışlarını daha çok ortaya koyabiliyorlar. Mimarlık söylemi, mimarın iktidarını ele veren pek çok tutumu barındırıyor: “İnsanları buraya yönlendirmek istiyorum, şuraya çekmek istiyorum, vb”. Mimarlık söyleminin kurgusu çoğu zaman mimarın iradesi ve iktidarı üzerinden yapılıyor artık. Mimarlık organizasyonel yapısı ve mimarın organizatör rolü ön plana çıkıyor fakat bir yandan da yıldız mimarların personaları iyice görünür hale geliyor.

Mimarlık uzun süre boyunca politik gücün simgesi olarak ve personalar olmaksızın sürdürüldü ve stiller mimarlık söyleminde belirleyiciydi; fakat moderniteyle birlikte mimarlık politik araç olma niteliğinin yanısıra bireysel bir kimlik de kazanmış oldu. Mimar artık yalnızca yapı ustası olarak değil aynı zamanda düşünce ve söylem üreten biri olarak da mimar kimliğini taşıyor. Bugünün mimarlık söylemi artık stiller üzerinden değil, tekil binalar ve mimarlar üzerinden sürdürülüyor. Fakat mimarın iradesi gerçekten de herhangi bir düşünsel veya maddesel yapı için ne kadar önemlidir? Mimarın iradesi, kullanıcı için ne kadar belirleyici olmalıdır? Mimarın yalnızca organizatör rolünü üstlendiği, personasını devreye sokmadığı açık bir mimarlık ürünü üretilebilir mi?

 

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: