mimari tasarım sürecinde eleştirellik

eleştirel düşünme hakkında okudukça, düşündükçe biraz da sıradan gelmekle birlikte, her zaman yaptığımız bir eylemmiş gibi hissetmeye başladık. eleştirel düşünme, sorular sormak, sorgulamak yoluyla çoğumuzun kendi içinde sürekli olarak yaptığı, gündelik bir eylem olarak kafamızda belirdi. ancak eleştirel düşünen insanın tavrının hayat içerisindeki izlerini sürebilmek, düşünme eylemiyle kalınmayıp, eleştirel tavrı farklı eylemlerle ortaya koyarak mümkün olabilir. eleştirel düşünen bir insan, tavrını bir şekilde ortaya koymalıdır. yazarak, tasarım yaparak, konuşarak… kısacası salt  “düşünme” eyleminin dışına çıkarak. işte bu şekilde eleştirel düşünen kişi, eleştirel tavrını çoğunluğa bir şekilde göstererek, o çoğunluğun dışına çıkmayı başarabilir.

bu noktada kendi açımızdan yola çıkarsak da “eleştirel mimarlık” nedir, nasıl olmalıdır? eleştirel düşünen bir mimarın ürününde eleştirelliğinin izleri fark edilebilir mi? gibi sorular akla geliyor. bu sorularla ilk akla gelen, kuramlar ve kuramları temsil eden binalardır diyebiliriz. modernizmi örnek olarak alırsak, modernizmin temsilcisi olan tüm binaların, mimarının yeni bir yaşam şekli ve bu yaşam şekli hakkındaki eleştirel bakışını ürünü ile yansıttığından da söz edebiliriz. aynı şekilde her postmodern mimari üründe modernizmin eleştirisi olarak değerlendirilebilir.

günümüz koşullarında eleştirelliğin tasarım sürecine dahil edilebilmesi nasıl mümkün olur? bunun cevabı öncelikle politik olabilir, egemen kesimin direktifleri ile şekillenen mimari tasarımlarının (TOKİ, DUMANKAYA vs) aksine, kendi iç dinamikleri olan farklı bir ürün üretim şekli (yarışmalar gibi), daha sonra ise eleştirelliği yakalamak işin daha da derininde tasarım sürecinde olabilir. eğitim sisteminin dayattığı üretim yöntemlerinin dışına çıkarak, farklı yollarla daha eleştirel bir tasarım nasıl mümkün olabilir? sorusu da bu tavrın çıkış noktasıdır denebilir. ben bu tavrın, yani eleştirelliği daha ürün oluşmadan tasarım aşamasındayken, sürece dahil olması tavrının daha sağlıklı bir tavır olduğunu düşünmekteyim. bu yolla üretilen bir ürünün aynı zamanda politik bir duruş olduğun da söz edebiliriz.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: