mimari paralaks

„HİÇBİR ZAMAN BİREYDEN KONUŞULMAMALI, SADECE BİREYLEŞMELERDEN KONUŞULMALI.” (Deleuze’ün Başkaldıran Yapısalcılığı)

 

 

Oldenburg’un Thames Nehri üzerine tasarladığı küre anıtlar, içine yerleşmek üzere değildir, ama nehir üzerindekilere yerleşmek mümkündür. Bu yapılar birer anıt olarak inşa edilse içi dolu birer kayanın toprak üzerinde duruşu gibi onlar da nehir üzerinde duracaktır.

 

(poche)   Birilerinin bu anıtlara yerleşmesi ile farklı durumlar düşünülebilir. Bir durumda anıta sadece bir kişi kendisine bir kişilik yer açmış olabilir. İkinci bir durumda anıtta on kişi kalıyor olabilir. Üçüncü başka bir durumda anıta yüzlerce kişi yerleşmiş diye düşünülebilir. Bu durumların hepsi mümkündür, farklı koşulları canlandırırlar.

 

Anıt sonrası, bir  şeyler meydana gelebilir, anıt öncesi,  bir şeyler meydana gelir, anıt yokken de bir şeyler meydana gelebileceği söylenebilir.

Anıtın var olup yok olması da öncesi ve sonrası ayırt edilemez birer koşul gibi görülebilir.

 

(spandrel)   Zizek, yan üründen bahseder. Tasarımın, tasarlanan biçiminden ileri gelen zorunlu yan ürünleri olarak işlevsel açıdan sahipsiz tarafıdır. Buraların işlevin orayı kullanan bireyle birlikte ortaya çıktığı ve ona ait olduğu söylenebilir. Baştan kurgulanmayan bir şeyler gerçekleşir. İnsanın işlevsiz yeri kullanmasının da bir nedeni olmalıdır.

 

“bu katlanmanın sırrıdır: (…) niçin bir kabın kendisinin başka bir kapla kaplanması gereksin?” (Zizek, Mimari Paralaks). İki kap arasında kalan boşluk içi dolu bir kaya gibi ortaya çıkar. Bir insan katlanırsa bir kabuk altında kaba dönüşmek gibi gerçekleşebilir. Arada kalan kaya “işlevsel açıdan boş” ve sahipsiz (“kimin kendine mal edeceği belirsizdir” – Zizek, Mimari Paralaks) yaşanır.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: