karşılaşıldığında

Deleuze’in Başkaldıran Yapısalcılığı Üzerine;

“Karşılaşmalarda bizi duygulandıran, bize çok derinden dokunan, nesneyi tükenmez kılan bir şeyler var.Sanki karşılaşılan nesne kendisinden taşıyormuş, sanki verili olanda aslında verilemeyecek bir şeyler varmış, fakat bizim hiç durmaksızın yeniden onu istememize yol açıyormuş gibi… Böyle bir karşılaşmayı tükenmez kılan şeye tutku diyebiliriz. Yani bizi bu tutku hali içine sokan bir şeyler var=x ve ne gördüğümüz ne de söylenen hiçbir şey bunu tam olarak ifade edebilir. Öyle veya böyle varolmasına rağmen, ne tanımlayabiliyoruz, ne açıklayabiliyoruz ne de gösterebiliyoruz.”

Deleuze, bizde bir tür tutku uyandıran bu karşılaşmalara “olay” adını veriyor. Deleuze’e göre olay, özne ya da nesnede değil, özne ve nesnenin arasında vuku buluyor.

Deleuze ve Guattari “organsız beden” (OB) adını verdikleri bir cenin bedenden bahseder.Organsız beden, cenin halinde yaşantılanan bedendir; kendimize tanıttığımız hatta yaşantılamış olduğumuz gibi değildir, fakat hisssedildiği gibidir. Hissetmek beden için bir olaydır.

Deleuze, kendi kişisel hatıralarından bir yapıt  yaratanlara karşı çok eleştirel; onların, olayın kişisizliğine ulaşamadıklarını ve dolayısıyle bu olayı gerçekleştirecek bir bireyde varolmak yerine bir benin kimliği içinde varolmaya devam ettiklerini düşünüyor. Çünkü birey, yapının kendisi üzerine bir bükülmedir. Eşer yapı bireyi dört bir yandan çekiyorsa, birey de buna karşın yapıyı deforme ediyor. Özne ve nesne arasında vuku bulan olay böyle şekilleniyor.

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: