amatör vs. araştırmacı

Araştırmacı:

Pozisyon alarak veya kendini pozisyonlardan uzak tuttuğunu düşünerek hareket edebilir. Konumu, üzerine titizlikle eğildiği şey üzerinde belirleyicidir. Önce konusuna sonra kendisine sürekli tekrarlı olarak bakması ve durak noktalarını bilmesi araştırmacı kimliğine karşı borcudur.

Amatör:

Kelimenin kökeni “seven kişi” anlamına gelmektedir. Uğraşısını ticarileştirmeyen ve belirli bir mesafeyi her zaman korur. Amatör, herhangi bir şekilde angaje olmadığı ve uğraşısında tamamen serbest olduğu için hareket noktasını kendisi belirlemek lüksüne sahiptir, bu da onu etkilere ve yeniliklere açık bir konuma sürükler.

Konu:

Araştırmacının ve amatörün üretimini gerçekleştirdikleri bilgiler yığını.

Araştırmacı ve amatör:

Araştırmacının bilinçli olarak yapmak zorunda olduğunu amatör sezgisel olarak gerçekleştirir: algısının hareketini ve farklı konumlarını her seferinde yeniden üretmek zorunluluğuyla hareket eder. Yani her iki karakter için de konumlar sabit değildir. Üretimini gerçekleştirdikleri işle aralarındaki ilişki sürekli bir hareket halini içerir. Konum değiştirerek okumalarına ilişkin sürekli yeniden üretim halindedirler.

Sürekli hareket halindeyken ve farklı okumalar yaparken konunun sınırları belirsizleşebilir ve konunun ele alındığı konumlar birbirleriyle uyuşmaz hale gelebilir. Bakış açışı sayısı arttıkça, konu da bir o kadar dönüşecek ve farklı çehrelere sahip olacaktır. Farklı konumlardan doğan çelişkileri ve çarpışmalari sabit konumlara indirgemek, araştırmacının da amatörün de kendilerini konularına dahil etme tarzlarını yok saymasıdır. Her ikisi de sürekli hareketli olan bir bakışa sahipken indirgemeci bir tavırla, her şey iki kutbu olan bir sisteme dönüştürülme ve bir ucunda araştırmacının/amatörün, öteki ucunda “zıt bir yapı” nın bulunduğu statik bir sisteme dönüşme tehlikesine sahiptir.

Halbuki baştaki tavır, her şeyi araştırmak, yeni bir gözle bakmak ve yeni keşifler yapabilmek üzerineyken, sonuca yaklaşma isteği arttıkça, süreç boyunca konuya dahil olan tüm dallı budaklı bilgi ve düşünce yığını her tarafından sıkıştırılarak bir bilgi kütlesi haline getirilmeye çalışılır ve ister istemez dallı budaklı olma halini yitirir.

Süreç boyunca oluşan tüm çatlaklar ve tüm çelişkiler üstesinden gelinmesi gereken birtakım olumsuzluklar değildir, aksine tüm süreç bu çatlakların ve çelişkilerin açtığı yeni yollarla kendini sürekli dinamik kılabilir. Böylece ne başlangıçtaki bakış açısı ne de daha sonraki bir bakış açısı, daha geçerli değildir, tüm bakışlar sürece ilişkin üretimleri içerir ve feda edilemeyecek kadar değerlidir.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: