cenin – karşılaşma

macellan’ın maceralarından

Bunlardan bazıları “hörgüçsüz develer” olarak tanımlanan lamalar ve “tüyleri yolunmayan fakat derisi yüzülen siyah kazlar” olarak tanımlanan penguenlerdir En yakın iki galaksi olan Macellan Bulutsuları Güney yarımkürede keşfedildi. 69.800 km olan yolculukları sayesinde dünyanın çevresini de hesaplanmış oldu.Bu yolculuk sayesinde, uluslararası bir saat sisteminin gerekliliği ortaya çıktı. Döndüklerinde, dikkatle tutulan seyir defterine rağmen geride kalanlarla günlerinin uyuşmadığını farkettiler. Fakat günlerin uzunluğu arasındaki farkı hesaplayacak kadar kesin ölçüm yapabilen saatleri yoktu. Zamanla ilgili bu olgu büyük heyecan yarattı, özel bir heyet bu garipliği bildirmek üzere Papa‘ya yollandı.

 Macellan’ın gezisi bir cenin özelliği taşır, denebilir. ‘kendi yerinde eksik lan bir şey’olarak tanımlanan bir ‘olay’. burada spandrel düşünülebilir. kaçınılmaz yan sonuçlar, kendi yerinde eksik olan bir şeyin doğurduğu bir şeyler gibi düşünülebilir mi? keşfedilenlerin bir kapalı kümesi çizilebilir mi. kümenin çemberini kapattıramayan bir karşılaşmalar görülebilir.

‘olay, bir insanı düşünmeye, hayal etmeye zorluyor kısaca burada artık genel işaretleri güncelleyen ve kişisel olarak kendini ifade eden bir tutum söz konusu değil, aksine kendini çekilmiş, itilmiş, zorlanmış hissettiren bir şey = x, kendisinden büyük bir şeyler, yüzlerde, savaşçılarda izlemekten vazgeçemediğimiz bir olay, kendi işimizi aşan fakat bu bireyleşme sürecini de ifade edebilecek tek şey’

roland barthes bir üniversitede bir kürsünün açılmasının bir öznenin serüvenine izin vermek olduğunu söyler. macellan’ın gezisi de bir öznenin serüvenine izin verilmesiyle ortaya çıkmış şeyler midir? portekiz tarafından yolculuk yapılmasına izin verilmeyen macellan, ispanyollar tarafından destekelenmiş ve gemi verilmiştir.

yani bir tasarım da bu serüvene benzetilirse, proje belki de o yolculuk olarak düşünülebilir. o gemiye binince denize girer, kıyıya yanaşınca denizdeki yolculuk sona erer. gemiyle denizde gezmek kesindir, karşılaşmaların ne olacağı ise merak edilir. bu karşılaşmalar kümeyi kesen şeylere dönüşür. tekrar tekrar anlatılabilir. nasıl italo calvino’nun görünmez kentlerinde tekrar tekrar anlatılan tek şehir başka başka şehirler gibi olursa.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: