Modernizmin Suçu Ne?

modernizm belgesenin ardından..

Le Corbusier Long Island Beach’te

Modernizmi eleştirirken belki de yapılması gereken en son şeylerden biri onu kendi fanusunun içinde izole bir habitatta sorguya çekmek olabilir. Birinci Dünya Savaşı’nın yıkımı üzerine modernizm yıkıcıdır demek ne kadar doğru? Özellikle icatlar  ve teknolojik gelişmeler çağının ardından gelişen modernizmi teknolojik ve ilmi gelişmelerden ayırmamak gerek.

Richard Sennett’e göre Hausmann yıkımları olarak bilinen dönemin devrim öncesi Paris’in şehir planlamasında ise William Harvey’nin 200 sene önce yayımladığı ‘De Motu Cordis’in etkileri görülmüştür. Kitapta Harvey kan dolaşımı hakkındaki keşiflerinden bahsetse de Harvey’nin devrimi kentin fiziksel tasarımını doğrudan etkilemiş; 19. yüzyılda planlamacılar bu fikirleri, yani bedende kanın toplardamalarla ve atardamarlar aracılığıyla kesintisiz dolaşımını, şehirde uygulamaya başlamışlardır. Plancılar, insanların kan hücreleri gibi şehirde bulvarlar aracılığıyla merkezden dış çepere ulaşımını ve şehrin dokusunu oluşturan sokakların Ortaçağ’dakinin aksine kentin kalbine değil, doğrudan birbirlerine bağlanmasıyla sürekli serbest bir akışın sağlandığına inanmışlar. 20. yüzyıla gelindiğinde ise birey kentte meydana gelen kargaşadan dolayı suskunlaşmış ve nötr mekanlar oluşmuştur. Modernizm de eleştirel pozisyonundan vazgeçip, iktidar mekanları yaratmaya başlayınca Pandora’nın kutusunu açılmıştır.

Bu noktada 20. yüzyıl önemli bir yol ayrımına tanıklık etmiştir. Bir tarafta Bauhaus etkisiyle oluşturulmuş makineleşme ve bant üretimi, bir tarafta yalnızlığın ve savaşın şiddetinin etkisiyle gelişen arzuları dışavuran sürrealistlerin kent, deneyim kenti, arzu kenti.

Şimdilerde ise bastırılmış olan arzuların geri dönmeye ve güç kazanmaya çalıştığı bir süreçteyiz.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: