modern hayat

Modernizm, toplum ve birey hayatının birçok alanında önemli değişiklikler doğurmuştur.Ekonomik alanın yanında, evrensel olarak politika ve kültür alanlarında insanın gelişmesini sağlayan birçok olumlu ilerlemenin yanında, toplumu ve bireyi devingen bir kaosun içine sürüklemiştir. Temelleri 16.yy’a dayanan modernizm,19.yy başlarından itibaren modern bir kamunun doğmasına ve 20.yy-21.yy aralığında da gelişen ticaret ve iletişim ağlarıyla ülke sınırlarını aşarak evrensel bir olgu halini almıştır.

19.yy’da; kurulan fabrikalar, gelişen sanayi bölgeleri, üretilen malların şehirlerarası ve ülkelerarası akışı, ekonomik dengelerin değişmesinin yanında birçok kültürel, sosyal ve ideolojik etkileşime sebep olmuştur. Metropoller; yeni sosyal, ekonomik ve kültürel ilişkilerin tanımlandığı, insan ve araç trafiğinin yoğun ve hızlı olduğu, giderek daha çok göç alan, hızlı ve sürekli değişim ve devinimin yuvası olmuştur. Tüm bu değişimler; “katı olan her şeyi buharlaştırmış”, eski kavram ve değerlerin yerine, modernliğin gereği olan yenilerini getirmiştir.Bireysellik, öznellik,parçalanma,muğlaklık ve çoğulluk, modern hayatın yeni kavramları olmuştur. Devingen bir kaosun içinde, tabi olarak sabit değerler tutunamamış, sürekli değişen değerler ve çelişki modern hayatın karakteri olmuştur. Marx, modern dünyanın temel olgusunu çelişki olduğunu ve her şeyin karşıtına gebe olduğu bir düzen içinde yaşadığımızı belirtmiştir. Modern dünyanın hız ve kaotik deviniminin içinde birey, sürekli ayak uydurmak zorunda olduğu yeni değerler ve kavramlar karşısında girdaba düşmüş gibidir. M.Berman, modern hayatın coğrafi, etnik, sınıfsal, ulusal, dinsel ve ideolojik sınırlarını aşarak insanlığı birleştirdiğini, ancak bu birliğin “bölünmüşlüğün birliği” olduğunu ifade eder.

Tüm kavramların buharlaştığı bu düzen, kendi ortak kültürünü oluşturur.Toplum ve birey bu ortak kültür doğrultusunda şekillenir.Modern hayatın parçası olan birey; uyum sağlama çabasında mücadele, çelişki, parçalanma, yenilenme ve belirsizlik akıntısında sürüklenir.Modern hayatın getirdiği değişimler, toplumda yerel olanı, evrensel olan doğrultusunda biçimlendirdiği gibi, toplumun bileşeni olan bireyi de şekle sokmak ister. Birey, yargı ve eylem yetisine sahip özne konumundan, kendi yerel ve özgün değerlerini modern değerlere feda eden ve modernin şekillendirdiği bir nesne halini alır. Oluşan modern kültürde, bireylerin ve kitlelerin rolü azalmıştır. 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: