taksim

Hangi elin orjinal olduğu belli değildir.

İki el de birbirini çizmektedir.

 

 

 

 

 

Galilei:

“Mantık bana bir tartışmanın sonucunun kontrol edilişini veya keşfedilmesini, bitirilmiş bir şeyin açıklanmasının nasıl olacağını öğretiyor, ancak yeni keşifler öğreteceğine inanmıyorum.”

Kilisenin kendine ait bir mantığı, Galilei’nin kendine ait bir mantığı vardır.

 

 

Tüm Taksim Meydanı Projesi’nin gerçekleştiği ve bundan sonra hiçbir yönetmelik ve planlama kurallarına bakılmaksızın kullanmanın serbest bırakıldığı varsayılırsa, yeniden inşa edilen Topçu Kışlası, yayalaştırılan meydan ve yeraltına alınan ulaşım sistemi ne tür bir sahiplenmeye uğrardı?

Olası senaryolardan biri:

Topçu Kışlası’nda oturmak isteyenler olabilirdi. (sahibi yok). Var olan duvar, döşeme nasıl paylaşılırdı, neresine ek eklenirdi, neresinin yıkılmasına ihtiyaç duyulurdu? Yeraltında yeraltı şehirleri oluşur muydu? Konut, atölye, bar, lokanta, dükkan, kitaplıklar, müzeler nasıl bir birliktelik içinde yapılırdı? Yeraltının insanları olabilirdi.

 

Karadeniz’de kendi evini kayaya asan adamın evi gibi, Topçu Kışlası’ndan da asılmış evler ortaya çıkabilirdi.

Var olanı ham olarak algılayabilmek.

 

Ham olarak algılanamayacak yapılar olabilir. Bu yapılar, o özellikleriyle, yapıldıkları halinden uzaklaşamayabilirler. Düşünülen işlev dışında bir işlevle yerleşilemeyebilinir, bu durumda serbestliğe izin vermeyebilir. Serbest bırakılan insan karakterinden ötürü oralara yerleşemeyebilir.

 

Ham olmak, yapının bırakıldığı halinden var olanla çalışılabilmesi ve var olanın işlenilerek devam ettirilebilmesi özelliği gibidir.

 

Plan ve kural ayrı ayrı ele alınır. Kuralların olmadığı bir planlama söz konusu olabilir, kuralların oluştuğu ama planın olmadığı bir durum da olabilir, hem kuralsız hem plansız da olabilir.

 

Kurallı bir planlamada yapılar ham olarak algılanamaz. Bu durumda ise ortaya konulan planlar ve hareketler neye has olarak anlaşılabilir?

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: