Sistem açık alanlardan neden korkar? -gezi parkı üzerine

Sistem açık alanlardan neden korkar?

Taksim topçu kışlası tarihte fazla kalıntısı olamayan bir ölü denebilir. Böyle bir ölüye neden tekrar ruh üflenmek istenir? Ya da soruyu tersinden soralım, yeniden yapılsa bile herhangi bir anlamı olmayan ruhu olmayan bir beden neden yapılır? Ona neye göre ruh verilecek? Eğer birbirinden bu kadar kopuk olacaklarsa bizlerin sorabileceği soru; Taksimde topçu kışlasına benzeyen şey de ne, sorusu değil midir?

Artık bu yapının, ne yapanlarına dair bir gönderme, ne de yıkan tutumu bile hatırlatıcı bir kıvılcım yaratmıyorsa bu eserin inşası neyi ifade eder?

Sistem açık alanlardan neden korkar?

Açık alanlar sistemin kapsayamadığı, içinde net bir programın barınmadığı dolayısıyla kullanıcılar içinde bir öteki olmayan karşılaşma- etkinlik – gösteri alanlarıdır.   İktidar sisteminin zoraki bir ötekileştirme çabasına girdiği, bunun içinde toplumun tepkisini by-pass edebilecek tüm söylemleri yaydığı (geceleri tehlikeli- kontrolsüz-kullanışsız vs.) ve bu bahanelerle alanın gözlem dışındaki tüm mevcudiyetini gözlem altına sokmaya çalıştığı yerlerdir.

Söylenen amacın gezi parkının bulunduğu lokasyona göre kullanıcı sayısında ciddi bir azlık olduğudur ki bu oldukça geçerli bir sebeptir. Gezi Parkının meydandan ve istiklalden kopukluğu yanlış bir önerme olamaz. Ancak tarihin bir yerlerinden sökülüp tekrar oraya konan, artık yeriyle alakasız bir Hint mimarisi yapının da sebebi elbette bu değildir.

Sonuçta cismen bu ruhu olmayan et yığınının, ne kentin morfolojik yapısıyla nede bireylerle etkileşime giremeyeceği açıktır. Toplum hayatına hiçbir faydası olmayacak bir yapının amacının farklı olduğu düşünülebilir. Kentin ve günlük hayatın kalbinde böylesi bir dönüştürebilme gücünün ifade edilmesinin sadece topluma karşı yapılmış bir güç gösterisi olarak imgesel bir anlamı vardır.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: