Sahicilik Jargonu

Taksim Gezi Parkı Üzerine Bir Yazı 

Taksim Meydanı’nı ve Taksim Gezi Parkı’nı kapsayan ‘yayalaştırma’ projesinin başlatılması için gün sayılıyor. Kentlinin dahil edilmediği, mimarların uzlaşma yolu bulamadığı bu süreçte  iktidar oldukça hızlı adımlar atabiliyor, çünkü karşı-ses duymuyor. Bu yüzden kışla yeniden yapılsın isteniyor.

 

İktidarın çerçevelediği anlamlar dünyasının içinde bu kapalı sürece karşı çıkanlar oluyor. Ancak bunun en korkutucu ve kestirilemeyen yanı karşı-sesin de iktidar tarafından ‘önceden’ kurgulanmış olduğunu düşünmek.

 

”İpliği pazara çıkmış ideolojilerin büyük çekim gücü, psikolojinin ötesinde, mantıksal kanıt denen şeyin nesnel olarak belirlenmiş çürüyüşüyle açıklanmalıdır. Hakikatın yalan, yalanın da hakikat gibi göründüğü bir dönemeçteyiz şimdi. Her açıklama, her haber, her düşünce daha önce kültür endüstrisinin merkezlerinde biçimlendirilmiş olarak geliyor bize. Böyle bir ön biçimlendirmenin tanıdık izini taşımayan şeylerse inandırıcılıktan yoksun bulunuyor, çünkü kamuoyu kurumları ortaya sürdükleri her şeyin bin türlü olgusal kanıtla ve topyekün iktidarın el koyabildiği her çeşit makullük aylasıyla donatabiliyorlar. ”                                    

‘Pseudomenos, Minima Moralia, Theodor Adorno

 

Topçu Kışlası yerinde olsa, korunabilirdi. Ancak yerinde değil. Yerinde olmamasına rağmen tarihi eser olarak tescillendi. Bu sebeple ‘tekrar’ inşa edilecek. Peki tarihi eser olarak ‘tescillenen’ yapı diriltildiğinde aynı yapı mı olacak? Bir ‘gerçeklik’ mi sunacak yoksa ‘gerçekliğin bir parodisi’ mi olacak?

 

‘Pseudomenos: Yunanca’da yalancı

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: