‘Translated By’ Üzerine

‘Translated by’ sergisi edebiyatın egemenliğinde hayal ve mekan oluşturmayı amaçlamış. Dinleyicilerin mekanın içinde dolanarak hikayeler dinlemesine, bazen bir noktada sabitlenmesine, sözcüklerin peyzajında kaybolmasına olanak tanımış. Bu sırada aslında hayali olan bir coğrafyada kendine yer edinmiş. Ramallah’la Beyrut arası 220 km yerine 3 m, Bakü ile Beyrut arasında da Suriye’nin ovaları ve  İran’ın dağları yerine 2 merdiven kadardı. Çünkü zaten bir binanın içinde 10 farklı şehir sığmıştı, ve içindeki kullanıcılar hayallerinde birbirinden farklı şehirlerde dolanıyorlar, koşuyorlardı. Dinlenilen hikayeler hayali şehirleri kurgulamanıza, hayali sokaklarda gezinmenize imkan tanıyordu.

Karşınızdaki kişi Tokyo’da iken siz Bakü’deydiniz.

Aynı yerde farklı hikayeler, farklı hikayelerde farklı mekanlar, farklı mekanlarda farklı deneyimler.

Böylece herkes kendisinin mimarı.

Eğer edebiyata inanıyorsanız.

 

 

 

 

İnanmıyorsanız bilim sizin için herşeyi düşünüyor:

 

Dan Farmer’a göre. teknoloji ile mimarlık eşzamanlı ilerliyor. Bu sırada yeni ‘mekan’ arayışları ortaya çıkıyor. ‘sinaptik peyzaj/synaptic landscape’ kavramı bunlardan biri. Sinaptik peyzaj bilişsel bilimlerin ilerlemesi ile birilkte görsel algı oluşurken nöronal dizilimin kişiler tarafından kontrol edilerek herkesin kendi mimarı olabileceğini, herkesin içinde bulunduğu mekanı farklı yaratıp, farklı görebileceğini öne sürüyor. Bu arada beyne hükmetme meselesi ‘fonksiyonel manyetik rezonans görüntüleme’ gibi beynin kesitini ve aktif olduğu bölgeleri eşzamanlı görüp, nasıl kontrol edebileceğinizi öğrenebileceğiniz gelişmeler yürütülüyor. Nörobilimci Christopher Decharms’a göre beyne bugüne kadar terapist koltuğu, haplar ve bıçak ile müdahale edildi ama artık beynimizin kesitine hakim olarak ona hükmedebiliriz. Zira Oliver Sacks:

” Yaratıcı hafıza yalnızca geçen anlara ilişkin algılarımızı depolamakla kalmaz, bunları değişime uğratır, uzaklaştırır, berraklaştırır, izlenimleri yeniden şekillendirir, bilincin ,üzerinde baskı kuran düşünceleri ehlileştirir… keskin arzuların katılığını giderir ve bunları verimli bir tasarıma dönüştürür.”

 

 

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: