Gezilen kitap; Salt

Salt galeri deki tutum bize kitabın içinde gezmeyi sağlıyor o büyük yapı adeta bir kitap olmuş, kulaklıklarınızı taktığınızdan itibaren sizin seçeceğiniz, sizin yönlendireceğiniz, sizin duyacağınız, duymak istediğiniz, duymak istemediğiniz bir hikâye başlıyor. Yapı kendisini adeta bir kitap gibi sunuyor hem okuyup hem hayal edebildiğiniz hem dinleyip, hem dolaşabildiğiniz oldukça zevkli bir boşluk, bir aura.

Yapılan çalışmalar bir kitap olup basılsa imiş tahminen daha çok kişiye ulaşabilirdi diye düşünüyorum, ancak meselenin hikâyenin kendisine ulaşmaktan çok kitap nesnesiyle okuyucu öznesi arasında bir diyalog olma çabası gibi.  Binanın kendisini o an için feda edebilmesi merak ve hayret uyandırıcı, işin ürkütücü yanı kendi davetlerinde yazdığı gibi, ikili yapıda(kitap – okuyucu) bir transferde aracı olarak kimsenin bir katkıda bulunamaması. Ancak bina kendisini bir olay olarak sunduğunda ve potansiyeller düşünüldüğünde duyma yetisini zorlamadan verilen bilginin yanında görme yetinizin oluşacak potansiyelleri yakalaması için pür dikkat olması gerekiyor.

Dışa açılan güzel manzaralı şehirler neredeyse öykünün tamamlayıcı unsuru gibi. Anonim hikâye anlatıcı, hikâyenin yaratıcısının silikleşmesine neden olurken, yapının ilginç noktalarında öykünün düğümlenmesi silikleştirilen önemin dinleyicinin zihnindeki noktalara kaymasına sebep oluyor.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: