Gösteri

Image

Bruno Bourel, Raining Umbrellas, 1994

Reklamlar

2 comments

 1. zeynepdundar

  Gösteri
  Bir şehrin iki yakası, yağmur altında yığılmış insanlar. Bir bekleyiş mi, bir seyir mi? Karşı tarafa doğru yönlenmiş bu insanlar bir umutla mı dolu yoksa bir özlemle mi dolu?
  Bilemiyoruz…
  Belki sadece karşı kıyıya geçmek amaçları. Hiçbirinin yüzlerini, ifadelerini göremiyoruz, çok da kalabalık. Onları birbirinden ayırabileceğimiz tek şey belki de ellerindeki şemsiyeleri…
  Kalabalık içinde farklı olmalarını sağlayan, bireyselliklerini ifade edebilecekleri bir araç. Hepsi aynı amaç, ortak bir payda için orada bulunurken bir yandan da ben farklıyım diyorlar aslında bilinçli ya da bilinçsiz.
  Şehir hayatı, kentte sürekli gün boyu bir yerden bir yere bir dolanım halinde olan yığınlar. Hepsi farklı amaçlarla da olsa sabah sekizde uyanan insanlar bir kitleyi tariflerken sonra örneğin kullandıkları ulaşım aracına göre bu sefer başka bir yığının tanımı altına giriyorlar.
  Bir yığından diğer bir yığına bir dolanım halinde, gün boyunca, hiç bitmeden.
  Evet tüm bu kitlelerin arasından sıyrılıp tamamen kurtulmak çok zor hatta belki de imkansız. Ama mümkün olan şey belki de bu yığınların arasında bir şeylerin olması insanı farklı kılan, durup düşündürten, oradan koparan bir anlığına da olsa. Yaşadığını hissettiren, bir sözünün olduğunu belirten.
  Belki siyah takımının altına giydiği kırmızı bir ayakkabı, saçına taktığı bir çiçek, arabasına astığı bir süs, evinde yaptığı bir değişiklik.
  Gündelik yaşamın akışı içinde görünürlüğünü artırma çabaları…
  Kente yani yaşama, gündelik hayata katıldığını hissettiren bir şeyler…
  Bunu hissetme ihtiyacı. Neden?
  Ben burada var oldum-bulundum-nefes aldım-paylaşımda bulundum-iz bıraktım. Beni de görün, göz ardı etmeyin.
  Bir oyun oynama ihtiyacı belki de kentle ve diğer insanlarla gün boyunca…
  Mimarın çabası da hem kendisinin hem de tasarladığı nesnesinin görünürlülüğünü artırmak ve aynı zamanda tasarladığı mekanların algıda oluşturduklarıyla bu yığınların o an için mekanı farklı hissetmelerine ve deneyimlemelerine yol açarak onların bir süreliğine de olsa birey olmalarına yardımcı olabilmektir.
  Küçük ya da büyük dokunuşlar. Ne olursa olsun insanoğlunun vazgeçemediği iz bırakma, farklı olma çabası.
  Belki de tüm bu yığının altında ters tutulmuş bir şemsiye yeterlidir bir şeyler anlatabilmek için hiçbir söz etmeden…

 2. yazıda bahsedilen “bireselliğini ifade etmek”, “görünürlüğü artırma çabası” ve “iz bırakma” kavramları her ne kadar aynı amac için kullanılmıs olsa da farklı anlamları içermektedirler. bu noktada kavramları yüzeysel okuyup gecmek yerine anlamlarının irdelenmesi taraftarıyım.

  “var olma” durumunu bir gösteriye dönüstürmek, orada bulunmuslugunu göstermeye calısmak, farkedilebilmek ugruna ekstra bir caba göstermek sanırım insaoglunun dogası geregi sergiledigi, egonun körükledigi bir davranıs, bir durum.

  farkedilebilmek neden önemlidir birey icin? birey neden farklı olmak ister? neden bu egilim icerisindedir?
  bireyin derdi iz bırakmaksa, bu bahsedilenlerin anlamının tartısılması gerekir. “iz bırakmak” ortaya konulanla kendiliginden gelişir. bunun için ekstra bir çaba sarfetmez birey. olması gereken budur. ancak, “iz bırakma” yerini “farkedilme”ye bıraktıgında durum ilginc bir boyuta varır. bireyin ekstra cabası işin içine girer bu da yapay olanı beraberinde getirir. esas olan yapılması gerektigine inanılanın yapılmasıdır. bunu yaptıgında birey, zaten baskoydugu yolda iz bırakacak dolayısıyla farkedilecektir. zirveye tırmanırken karlı yamaclardan yürüyen insan hedefi dogrultusunda ilerleyip de geriye baktıgında ayak “iz”lerini görecektir.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: