ev ve bireyleşme

Kişinin kendi mekânını yaratabilmesi neye bağlıdır? İnsan hangi koşullarda mekânda yerleşmiş sayılabilir?  Hayatımızın büyük bir çoğunluğunu geçirdiğimiz ev de ne kadar mutluyuz?  Bu mekânın sınırları ve kullanımı nedir?

Kullanılan teknik malzeme ve işçilik koşullarının mekânımızı bu derece sorgusuz bir biçimde biçimlendirmeye hakkı var mıdır? Özellikle bireyin kendi mekânını kendisinin belirleyebilmesi gerekirken belirlenen, giydirilen, uydurulan mekânda birey evin içinde eve dair ne üretebilir?  Evde üretilemeyen anılar zorlayıcı olarak bireyi başka yöne sevk eder. Birey kendi mekânında anı üretebilmek için nesnelerle mekânlarını ekstra kişiselleştirme çabasına girer. Kendisine geçmişten göndermeler yapabilen kiçlerle dolu bir ev ortamı. Evin değişken ortamı değil nesneyle ilişkiye girdiği için sabit olan ortam, moda ve tüketim baskısıyla sürekli değişime tabi tutulur.

Kentten dolaylanan iç dış bağlamının kopukluğunun yanı sıra, zaman içinde metalaştırılan konutların gün geçtikçe vahşileşen satış politikaları sonucu sizi koruyabilen son dört duvar haline getirilmesi, ‘gated community’ler, çokça ötekileştirmeler.  Ev’in ev ortamının ve çevresinin mahallinin sentetikleştirilmesi bu hale hiç daha önce gelmemişti. Modern mimarlar bu kapıyı açanlardı, doğru ancak onlarda kent yaşamının, sokak yaşamının öldürülüp sonra zorla yeniden diriltilmesi değil, yaşam şartlarını biraz daha düzeltmek uğruna yapılan tutumları şimdi sahte bir romantizimle parlatıp tüketime sunma durumuna geliş beklide tahmin bile edilememişti.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: