//düş.düşünce.dil.anlam

varolabilme gereği/ gerekçesi düş-ünmek? düş-lemek?..etimolojik olarak aynı kökten mi türetilmiştir bu iki kelime? belki de değildir. ancak fikir olarak orjinlerinin aynı oldugu yadsınamaz.

düşünmenin temelinde düş kurabilmek/ düşlemek yetisi vardır. insan düşlediği kadar düşünebilir ya da düşünebildiği kadar düşleyebilir. ikisi birbirini örüntüleyen kavramlardır.

düşüncesiz düşten ya da düşsüz düşünceden bahsedebilmek zor olsa gerek. düşünce, kavramların oluşturduğu çağrışımların bir araya gelmesi ya da dagınık kalması durumudur. bu acıdan baktıgımızda düs icin de aynı seyi söylemek mümkün; düş, olguların kavramsal cagrısımları ile olusan bir sistem mekanizması. temel olan cağrısım, imgelerin yarattıgı bir durumdur.

düşünce, düşün cagrısımlarla yogrulup ‘dil’ vasıtası ile ifade edilebilmesidir. dil’ in gücüdür cogu zaman düşünceyi düşlendiği kadar etkili kılan.düsünceyi cagrısımlar dünyasından bir basamak öteye tasıma aracı olarak da görebiliriz dili. düsüncenin varolusunun ortaya konması,düsün somut dünyada kendini gösterebilmesi asamasında dil bir arac olarak devreye girer ve bundan sonraki sürecte ifade gücü olarak kendini gösterir.

dilin üstlenmis oldugu görev, düsüncenin olgular dünyasından mutlak dünyaya indirgenmesidir. düşüncenin kavramsal boyutu cok daha kapsamlıdır. işte tam bu noktada bu kapsamı yansıtma durumu, dilin yapması gerekendir. dilin ifade gücü girer devreye, düsüncenin okunabilmesinde.

dili bu noktada bir aktarım mekanizması olarak da görmek mümkündür. düsüncenin kapsamı, aktarımda dilin ifade gücü ile sınırlanmıs oldugundan bu mekanizmanın sistematik calısması gerekir.

düsüncenin ifadesinde düse anlam yükleyen dil ile olusturulan aktarım mekanizmasıdır. bu mekanizmanın sistematik calısması durumunda düşlenen anlam düsünceye aktarılabilmis olur.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: